Kırtasiye Ofisi - Kırtasiye Ürünleri
Üye olmak için tıklayınız | Üye Girişi
26 Mayıs 2018, Cumartesi
Hoşgeldiniz
Sepete Git 0 ürün | 0.00 TL Sepeti Göster/Gizle
Döviz KurlarıDolar: 39365.0000 TL Euro: 4.8493 TL
Ürün Grupları
Fırsatlar
Salı Pazarı
Kampanyalar
Yeni Ürünler
Bilgisayar Sarf Malzemeleri
KASETLER
Tüm Kategoriler»
Bilgisayar, Yan Ürünler
OKUYUCU
Çantalar
Defterler
BLOKNOTLAR
MATBU DEFTER
MATBU DEFTERLER
Tüm Kategoriler»
Dosyalama Ürünleri
DOSYA
EVRAK RAFI
KARTON DOSYA
KUTU DOSYA
Tüm Kategoriler»
Hobi Ürünleri
CAM BOYALARI
D-C-FIX
Tüm Kategoriler»
Görsel Sunum Sistemleri
BEYAZ YAZI TAHTALARI
FOLYO
Kağıt Ürünleri
Tüm Kategoriler»
Masa Üstü Ürünleri
Ofis Makineleri
Tüm Kategoriler»
Ofis Ürünleri
AMPUL
AYDINGER KENAR BANDI
BAYRAK
BEZ BANT
Tüm Kategoriler»
Takvim, Organizer, Fihristler
Yazı ve Çizim Gereçleri
CETVEL
DOLMA KALEM
Tüm Kategoriler»
Güvenlik

SSL (Secure Socket Layer)
SSL teknolojisi TCP/IP protokolü üzerinden çalışan, web sunucusu ve web tarayıcısı arasındaki tüm bilgi akışını koruyan bir güvenlik protokolüdür. Bütün popüler web tarayıcılarda ve web sunucularda uygulanmaktadır. Bugünün web üzerinden elektronik ticaret ve elektronik iş uygulamalarında önemli bir rolü vardır. SSL protokolü iki taraf arasında güvenli ve gizli iletişimin sağlanmasında elektronik kimlik belgelerini kullanır. SSL bağlantısı üzerinden gönderilen veriler üçüncü şahıslar tarafından bozguna uğratıldığında, bundan tarafların anında haberi olur.

Bir web sunucusunun kullanıcılarıyla SSL bağlantısı sağlayabilmesi için öncelikle sunucu tarafında bir sunucu e-kimliğinin bulunması gereklidir. SSL ile güvenliği sağlanmış bir siteye bağlanan kullanıcı sitenin URL adresinin https: ile bağladığını görür. Bundan sonraki aşamalarda sunucu kendi e-kimliğini kullanıcıya göndererek kendini tanıtır. Eğer sunucunun e-kimliği geçerliyse ve kullanıcının tarayıcısında sunucuya e-kimlik veren Onay Kurumunun e-kimliği tanımlıysa tarayıcı kullanıcıya güvenilir bir siteye bağlandığına dair bilgi verir. Daha sonra SSL bağlantısı kurulur ve sunucu-tarayıcı arasındaki tüm veriler üçüncü şahısların mesajı okumasını önlemek amacıyla şifrelenir, mesaj içeriğinin yolda herhangi bir şekilde değiştirilme olasılığına karşı olarak da sayısal imza ile imzalanır ve şifreli mesaj imzasıyla birlikte gönderilir veya alınır. SSL / Sunucu Kimlik Doğrulaması olarak adlandırılan bu işlemlerin amacı kullanıcıya bağlandığı sitenin gerçekten bağlandığını düşündüğü site olduğunun ve sunucuya gönderilen bilgilerin gerçekten de sadece o sunucu tarafından okunabileceğinin ispatının sağlanmasıdır. Kullanıcı bundan emin olmak için SSL bağlantısı süresince sunucudan gelen her bilgiyi web sayfasının güvenlikle ilgili özelliklerine bakarak kontrol etmelidir. Web sayfalarının güvenlik bilgileri sunucunun e-kimliğini kontrol imkanı sağlar. Eğer yabancı veya farklı bir sunucunun kimliğiyle karşılaşılırsa bağlanılan sunucu bağlanıldığı sanılan sunucu değildir ve iletişimin güvenliği tehdit altındadır.

SSL in sağladığı imkanlardan bir diğeri de kullanıcı e-kimliğinin sunucuya gönderilerek kullanıcının kendisini sunucuya tanıtmasıdır. SSL / Kullanıcı Kimlik Doğrulaması olarak adlandırılan bu işlemde ise sunucu kendini kullanıcıya tanıttığı gibi kullanıcıdan da kendisini tanıtmasını ister. Bunun için kullanıcının bir e-kimliğinin olması gerekmektedir. Sunucu tarafında yapılacak bazı ayarlar ile e-kimliği olan hangi kullanıcıların siteye bağlanmalarına izin verileceği tanımlanabilir.